Sluchátkový zesilovač 6n6p
28. 3. 2021Mám všechno vymyšlené, prototyp funguje dokonale a já jsem si vzal do hlavy udělat 10 stavebnic pro audiofily.
To je začátek utrpení, protože na začátku nakoupit součástky, pak vymyslet plošné spoje a všechny mechanické drobnosti konstrukce je dlouhý a bolestivý běh.
Pokusím se sdílet příběh na jehož začátku byla konstrukce výstupních transformátorů
https://truehifi.cz/vystupni-transformatory/
Pak jsem koupil nějaké krabice na realizaci zesilovačů, ale čekací doba se protáhla na 3 měsíce.
Byl jsem zaměstnaný jinými tématy a byl projekt odložen.
Správný impulz jsem dostal od kamaráda, který si vypůjčil můj prototyp a chtěl ho porovnat s komerčně dostupnými zesilovači okolo 1000-2000 EUR. Po jeho vzrušeném telefonátu o neporovnatelně lepším zvuku jsem se konečně donutil projekt dotáhnout do konce a nabídnout radost formou stavebnice i ostatním.
Bez magických příběhů o prostorovosti, transparentnosti zvuku od výrobců komerční techniky raději zveřejním několik fotografií a záznamů měření:


Tady si dovolím poznámku: v pásmu Hi-Fi 20Hz – 20kHz se u tohoto zesilovače nebavíme o poklesu větším než -0.7dB na frekvenci 20Hz a na frekvenci 20kHz maximálně -0.3dB ! Toto běžně nedokáže běžný zesilovač bez zpětné vazby, která sice křivku srovná dle pravítka, ale ucho audiofila trpí. Tady to máte v plné nahotě a pěkně tak jak to příroda chtěla, bez přikrášlení.

(za prahem bolestivosti)
THD hodnoty pod 1% už jsou ve světě elektronek vynikající (elektronky generují silnější druhou harmonickou, ale u té zase netrpí naše uši). Pokud se podíváte na obrázek výše, tak hodnota pod 0.05% je z říše snů. Detaily hudby nejsou přikryté teplou dekou. Navýšení THD na nízkých fekvencích (0.1% – 0.3%) neřešte, reproduktory běžně zkreslují 10% a fiziologicky ucho není citlivé na zkreslení na nízkých frekvencích.

Pokusil jsem se o hodně amatérské video a dokonce v barvě !
Vzhledem k tomu, že se tomu věnuji jako hobby a místo své kapsy podporuji české a evropské dodavatele komponent, budete muset mít trpělivost s dodací lhůtou. Výhodou je, že zesilovač sami sestavíte z modulů a zapojíte. Tím o konstrukci budete vědět vše a například výměnu vazebních kondenzátorů z přiložených PIO (paper in oil) na jakékoli lepší zvládnete za pár minut.
Z jednoduchého důvodu: Vy se stanete výrobcem a budete vědět o konstrukci zesilovače mnohem více, než když ho jen koupíte v krabici.
Moduly zesilovače:
- Výstupní transformátory C-core amorfní jádra vlastní konstrukce Pmax: 0.5W (to by Vám už utrhlo uši), výstupní impedance 32ohm. (běžné audiofilní sluchátka 32ohm-300ohm fungují skvěle). Výstupní transformátory jsou profesionálně vyrobená v ČR, jádra z vojenské výroby Itálie s přísnými tolerančními parametry
- Napájecí transformátor vyrobený v ČR zalitý pro nízký brum
- Anodové řídící obvody zkonstruované ve Velké Británii, osazené v ČR
- Kabelové svazky vyrobené v ČR
- Ovladač hlasitosti ALPS Japonsko na rozdíl od běžně dostupných s uhlíkovou dráhou je zde osazeno 22 stupňů rezistorů zlepšující prostorovost zvuku
- Obvod regulace a soft startu žhavení 6.3V pro elektronky 6n6p vlastní konstrukce
- Obvod regulace a soft startu napájení anodového obvodu (HT: 110V) vlastní konstrukce
- Originální ruské patice noval elektronek 6n6p s límcem pro stabilitu elektronky v vodorovné poloze
- Krabici zesilovače do které všechny moduly namontujete pomocí běžného nářadí
- Napájecí kabel (před uvedením do provozu souhlasíte s převzetím zodpovědnosti jako výrobce a necháte zkontrolovat revizního technika elektrickou bezpečnost zesilovače)
Fotogalerie ze stavby zesilovače zvaného „ponorka“, nebo dle kamaráda „popelnice“ jako demo přístroj a hlavně abych mohl něco poslouchat i doma:








