Měřící box Audiophile
4. 9. 2020V tomto článku bych chtěl ukázat jak jednoduše vyrobit tzv. propojovací box k měření téměř všech zajímavých parametrů zesilovače a to pozor:
v CELÉM Hi-Fi pásmu 20Hz-20kHz:
- Zkreslení při poslechové hlasitosti a výstupním výkonu 1W (0,1W pro sluchátkový zesilovač)
- Přenosové charakteristiky – zesílení na různých frekvecích
- Linearitu zesilovače při různě silném buzení
- Odstup signál šum a další

Základní metoda je měření výstupu zesilovače kdy nahradíme reproduktor/reprosoustavu rezistorem. Na vstup generujeme známý signál a měříme odezvu zesilovače na výstupu.
V předchozím článku jsme měřili výstupní výkon což se hodí hlavně komerčním výrobcům a je bohužel mnohdy jediným vodítkem ke koupi zesilovače. Nám se hodí hlavně ke stanovení stejných podmínek měření při různých experimentech v zapojení zesilovače.
Pro měření na vyšší úrovni potřebujeme vedle voltmetru nějaký generátor funkcí (sinus, šum) a speciální přístroj k změření zkreslení. A to už se dostaneme minimálně u měřiče zkreslení do finančních částek profi přístrojů.
Nebojte, existuje alternativa bez hypotéky:
- AD/DA převodník, v úplné nouzi zvuková karta notebooku, ale to je ohromně komplikované, protože budete muset udělat analogové zesilovací moduly a k tomu řízený útlum.
Já používám AD/DA převodník od firmy Steinberg UR22 který to má všechno v sobě včetně silového výstupu na sluchátka k výkonovému buzení např. výstupního trafa. Ten je super (nedělám reklamu) a v porovnání s přístroji za 300.000 kč není vůbec špatný. - Software který umí generovat vstupní signály a zároveň měřit odezvu zesilovače. Možná jediné rozumné (zdarma) řešení je použití Artalabs z Chorvatska vyvinuté snad největším vědcem v této oblasti. To, že ve volně šiřitelné verzi nejde ukládat vůbec nevadí, snímky obrazovky stačí.
- Propojovací box a kabely umožňující připojení měřeného zesilovače. Tady se pokusím vyrobit nějaké navíc a dát k dispozici pro snadnější začátek.
Pokusím se pár obrázky ukázat:




Nebudu Vás nudit detaily, jen pár příkladů co všechno pak dokážete:




Bohužel popis jak se měří a co všechno lze vyčíst z naměřených křivek, to je na celou knížku. Doporučuji pročíst manuál k Artalabs včetně příspěvků nadšenců většinou v angličtině a němčině.
Nabízím pro vážné zájemce výrobu propojovacího boxu, kabelů, videa z měření a další pomoc do začátku. Stačí napsat na email: info@truehifi.cz
Měření Vás posune ve znalostech zesilovačů a pomůže upřesnit poslechové dojmy, které jsou vždy závislé na náladě, okolnostech a mnoha dalších faktorech, které jako lidé nejsme schopni objektivně ovládat tak abychom jako „odborné“ časopisy mohli přidělit bodové hodnocení.
To je úplná blbost. Promiňte