Měřící vybavení
5. 8. 2020Vybavení audiofilní dílny ? Může stát statisíce, ale já mám vybavenou dílnu za rozumné peníze a zatím jsem neměl potřebu investovat do ultradrahých a jednoúčelových zařízení.

- Multimetr určitě budete potřebovat alespoň dvakrát, nejlépe trochu dražší s funkcí True RMS k měření „správné“ hodnoty střídavého napětí.
Já mám čtyři kusy, nejlacinější (koupený v prodejně potravin za 65kč) rád používám na měření proudu, protože zničení mě nebude trápit a přesnost na jedno desetinné místo je ve světě elektronek dostatečné. Stolní multimetry mají viditelné číslice a nestály skoro nic, uprostřed mezi nářadím je pomocí oboustranné pásky přilepený běžný multimetr aby se nepletl na stole a viděl jsem na display. Skoro neviditelná černá krabice v pravé části stolu je zesilovač s běžným TDA integrovaným obvodem na měření výstupních traf a buzení výstupních elektronek. Dále napájecí zdroj 16V/10A kterém lze žhavit elektronky při pokusech nebo generovat předpětí v různých obvodech. Pájecí stanice je standard a být musí, protože některé součástky (např. FET tranzistory) prostě trafopájkou nezvládnete. - V horní řadě je RC generátor (není nezbytně nutný, ale když jsem ho opravil a nastavil, tak funguje jako retro přístroj)
- Osciloskop ten nutný je. Výhoda digitálního je, že umí měřit i velmi pomalé děje a zároveň ukazovat hodnoty stejně jako multimetr. Jeho starší brácha z analogového světa napravo od něj to neumí a na USB flash disk si taky nic neuložíte. Používám ho pro speciální měření na malých střídavých signálech, kde digitální přístroj s šumem A/D převodníků už nic nevidí.
- Napravo je měřící DA/AD 24-bitový převodník, který ve spojení s stařičkým notebookem umí kouzla a nahradí i generátor signálu. Umí změřit všechny elektrické parametry signálu jako zkreslení, amplitudu apod. To je nezbytné vybavení každého technika audiophila ! Na sebelepším osciloskopu nejde rozeznat zkreslení pod 0.5% a to ještě po zácviku oka. Tady se dostanete o řád k přesnějším číslům a ještě graficky v celém frekvenčním pásmu.
- Napravo od toho je můj historicky první CD přehrávač, který už používám jen výjimečně a jen na první tóny zkoušeného zesilovače.
- Ten výpis všech měřících přístrojů by nebyl úplný bez mnoha měřících kabelů a dalších vychytávek jako měřící rezistory apod.
Někdy možná lepší než tisíc slov je obrázek:

Poznámky: Dovolím si trochu popisu. Na osciloskopu žlutý průběh zobrazuje výstupní napětí stabilizátoru 12,6V pro žhavení elektronek (dvě elektronky se žhavením 6,3V zapojené sériově) a modrý průběh ukazuje průběh napětí před stabilizátorem napětí. Stabilizátor obsahuje i postupný zpomalený náběh napětí, protože stejně jako žárovka (na které i zkouším, protože má stejné vlastnosti jako žhavení elektronky) vždy odejde do věčných lovišť při zapnutí a proudovém nárazu.
To je právě hezky na modrém průběhu vidět, jak kolmo nahoru roste vstupní signál do stabilizátoru, což vlákno elektronky v té době studené a s malým odporem prostě nemá rádo. Životnost elektronky je pak mnohem menší a bohužel závislá na počtu zapnutí, ne na době poslechu o který nám primárně jde.
Žlutý signál osciloskopu ukazuje krásně pomalý náběh napětí a umožňuje vláknu žárovky/elektronky se pomalu nahřát během zhruba 5 vteřin bez stresů vyvolaných sepnutím obvodu.
V tom je právě kouzlo měření. Já osobně se tím hodně učím a baví mě sledovat fyzikální jevy v elektrotechnice.
Poznámka na konec: Napětí 12,8V na multimetru je OK, po skutečném zatížení reálnou elektronkou bude přesně 12,6V.