Raspberry BOX

5. 8. 2020 Od admin 0

Přečetl jsem několik článků opěvující Raspberry ve funkci multimediálního přehrávače pro externí DA převodník. Je to opravdu hodně revoluční přístup zpřístupnit tuto počítačovou destičku všem s dokonalým popisem desky a všech připojení.

Hrál jsem z klasického notebooku a po připojení obyčejného MKP kondenzátoru do napájení USB portu se zvuk zlepšil (@Milane díky). Pak DA převodník hraje i z notebooku slušně a zvuk se zklidní. Proč nezkusit totéž a jednodušeji přímo na základní desce Raspberry ?

Bohužel nemám fotku se všemi kondenzátory, ale našel jsem napájecí místa pro USB a procesor jako takový a tam kondenzátory připájel.

Příprava na operaci a prohledávání šuplíků, kde jsou nějaké další kondenzátory. Našel jsem i větší chladič na procesor, původní mi připadal poddimenzovaný.

Důležité je vyměnit standardně dodávaný pulsní zdroj za lineární, výhoda je možnost měnit při poslechu oba zdroje a vnímat rozdíly. U kondenzátorů je to jednosměrka a kupovat druhé Raspberry se mi nechělo.

Udělal jsem i amatérskou krabičku. Jako vždy platí zásada: prototyp je ošklivý, ale pokud funguje, zůstává…

Měl bych se teď asi rozplývat nad detailním zvukem, ale řeknu pouze to, že hraje lépe než notebook a prohrává se ctí s referenčním audiophilním počítačem za zhruba 50.000Kč.

Další možná vylepšení ?

  • Napájení bateriemi by bylo asi mnohem lepší, s proudovým odběrem Raspberry by šlo použít větší dobíjecí akumulátory a tím by odpadl šum běžného stabilizátoru napětí.
  • Varianta Raspberry 4B s pouze 4GB Ram je plně kompatibilní a fungovalo by i Volumio operační systém ovládaný z mobilu. Stačí koupit Appku za pár korun a nepotřebujete žádný display, který je zdrojem rušení přes připojený HDMI kabel. Musím počkat na aktualizaci Volumia a porovnám, stačí přehazovat SD kartu s operačním systémem. Od verze 2.806 (29.07.2020) už Raspberry 4B funguje bez problémů.Tím si můžete ušetřit připojování externího monitoru nebo display.