Sluchátkový zesilovač E88
8. 11. 2020Mám doma postavené různé sluchátkové zesilovače:
- Klasický elektronkový zesilovač s výbornou elektronkou 6C45P a výstupním transfomátorem EI.
- OTL (zesilovač bez výstupních transformátorů) s předzesilovací elektronkou ECC83 a výkonnovou 6N13P/6AS7
Vůbec jsem nepočítal s tím, že bych někdy ještě stavěl další konstrukce, ale v rámci vývoje C-core výstupních transformátorů jsem si nechal udělat i variantu s sekundárním vinutím 32ohm a s primárem odpovídající výtečné a opomíjené elektronce E88CC: (zdroj: Datasheet Philips)


Varianta k výše uvedené E88CC hojně vyráběné mnoha výrobci a dostupné i v dnešní době. Alternativou je i ruská varianta 6N23P se stejnými parametry. Obou variant mám hojné zásoby doma, tak proč nezačít ?
Začněme základním popisem vlastností zesilovače pro vývoj:
- Jednostupňový zesilovač
- Zkreslení pod 1% na maximální hlasitost, běžně pod 0,5%
- Rozumná velikost zesilovače, už žádné další monstrum. To znamená využití elektronických bloků ST-UVR (unified voltage regulator) a nedopouštet se megastaveb. Věc disciplíny.
- Dostatečný výkon na opravdu hlasitý poslech sluchátek
- Možnost zapojení XLR-4 výstupu nebo klasického Jacku 6,3mm
- Volič hlasitosti jako kvalitní rezistorový dělič v 22 stupních
- Provoz se sluchátky od 32 ohm.
Tady je trochu komplikace s impedancemi od 16ohm (špunty do uší) až po 600 ohm (tuším Beyerdynamic T1 první generace). Dnes většina výrobců používá 32ohm jako kompromis kvůli přenosným přehrávačům a mobilním telefonům. Hlavně: moje na výkon hladové Audeze LCD-3 (100ohm) musí hrát skvěle ! - Využití amorfních C jader, používaných jen v ultra drahé technice, ale za cenu pod 3000 kč/ks. Ty musí zabezpečit přenos detailů hudby a porazit všechny známé tranzistorové sluchátkové zesilovače s zpětnou vazbou.
- U kamaráda by mohl sluchátkový zesilovač fungovat jako dokonalý předzesilovač pro jeho 1kW monobloky, použitelné i na sváření tlustého plechu. To musím vyzkoušet taky. Moje tehdejší konstrukce už takto funguje a pán je nadšený. Svůj komerční předzesilovač čínské výroby už prodal/daroval nebo nepoužívá.
- Pokud bude zájem, musí být sestavitelné pro nadšence jako stavebnice s co nejmenším anodovým napětím. Snad většina fandů první zapnutí přežije.
Obrázky výstupních transformátorů (jsou to dva menší zleva, vpravo je větší typ pro širokopásmové reproduktory s vyšším výkonem):


Využiji příležitosti ukázat co jsou vývojové náklady spojené s laděním parametrů výstupního zesilovače. Bohužel nejde vše spočítat a musím nechat vyrábět různé varanty a ty měřit a poslouchat. Jen na výstupní transformátory k sluchátkovému zesilovači je to celkem 18.000kč a 10 hodin poslechu. Pravdou je, že jsem extrémně náročný a řeším i drobnosti které nejsou vůbec pro většinu posluchačů identifikovatelné. Na obrázku přenosu například sluchátka nemají v oblasti 20Hz-50Hz jak hrát, protože membrána o průměru 5cm to neumí, ale já chci aby to zesilovač dokázal. Stejné je to u zkreslení, kde běžné zesilovače mají na 1kHz 1-3% THD a já řeším zlepšení o 0.1% abych uspokojil i netopýří uši s celkovou hodnotou lehce pod 0.6%.


Pro elektronky jsem si udělal jednoduchý modul abych nemusel pokaždé pájet na patice elektronek:

Mám hotové i ST-UVR což je krásně jednoduchý regulátor napětí s pozvolným náběhem k odstranění počátečního šoku elektronky. To co je pro mě osobně kouzelné, že deska je stejná pro obvod žhavení a vysokého napětí, stačí použít jen odpovídající součástky.

Provedl jsem měření a parametry jsou více než přesvědčivé.


Stavba zesilovače E88CC „ponorka“:
Použil jsem už vyzkoušené tělo zesilovače známé z verze 6n6p, které je sice výrobně náročné, ale tím že zesilovač je postavený do dvou pater, vychází sympaticky malý. Základní deska je z akusticky „mrtvého materiálu“ a to pomáhá potlačení vibrací a tím pomáhá nízké mikrofoničnosti elektronek.


Při prvním zapnutí změřím veškeré parametry, hlavně si užiju alespoň krátký poslech a přímé porovnání s variantou 6n6p, která sklidila nadšené reakce hifistů.