Výstupní transformátory
9. 10. 2020Na trhu existuje mnoho variant výstupních transformátorů.
Dělí se na kategorie:
- Profesionálně vyrobené
- S obyčejnými plechy pro silové napájecí transformátory
- S tenkými plechy, někdy amorfní konstrukce pro zlepšení přenosu detailů
- Amatérsky navinuté
- prakticky podobné kategorie jako profesionální výroba, jen s velkým rizikem deformace vinutí nebo nesprávně spočítanými parametry
Musíte se smířit s cenou okolo 5.000 CZK za kus a u lepších výrobců ceny šplhají někam k 8.000 CZK.
Moje osobní zkušenost s mnoha audiophily je bohužel taková, že se zafixují na marketingový popis plný šťavnatých příběhů o výkonu, množství detailů a prostorovosti zvuku. Je to úplně stejné jako teoretické diskuze „odborníků“ na téma vazební kondenzátory, kde jsou ceny i ve výšce 30.000 CZK za jeden kus.
Nechci popírat, že výstupní transformátor má vliv na zvuk zesilovače, jen mi připadá, že jen dobrá konstrukce zesilovače pošle do výstupního transformátoru zvuk a ne skupinu rozladěných nástrojů a zpěváka škrtícího se o mikrofonní kabel. Pak investice do transformátorů má nebo nemá smysl.
Vzal jsem si jednoho dne do hlavy udělat vlatní konstrukci transformátorů a zároveň je nechat vyrobit v profesionální firmě, kde nebude vinutí podléhat mechanickým rezonancím a dalším projevům, pokud někdo v dobré víře namotá vinutí ručně. Znamená to bohužel překvapivě velké výdaje na vývoj a testování, protože neexistuje recept jak to udělat nejlépe. Je nutné vyrobit různé varianty vinutí, kombinaci materiálů a prokladů aby jste objevili svatý grál.
Ta základní věc je, že umím změřit elektrické parametry jako jsou přenosová charakteristika, zkreslení a zatížitelnost, ale detailnost zvuku bohužel měřícími přístroji změřit jednoznačně nejde. Tady je nutné opakovaně poslechovými testy na mé referenční sestavě si dělat názor a to je i subjektivní a dlouhý proces.
Pokusím se tuto cestu sdílet a pokud se podaří zázrak, pak by neměl být problém vyrobit o pár kusů více pro opravdové nadšence.

O dva měsíce později:
Po dlouhém trápení, měření a hodinách poslechu jsem vybral variantu výstupního transformátoru, která nabízí dokonalou vyváženost mezi elektrickými parametry a zvukem, který už po prvních tónech přesvědčí. Největší změnou oproti referenčnímu EI transformátoru který zní jemně a decentně je podání výšek. Ty jsou jiskrné, jsou krásně povystrčené před středobasy a dávají přesnou informaci o tom, že zpěvačka s mikrofonem opravdu stojí v čele kapely. Sedíte a užíváte si zdůrazněných detailů v hudbě, těšíte se na metličky bubeníka a na klapky dechových nástrojů.

Naměřené hodnoty:

U tohoto transformátoru se vůbec nekoná pokles -3dB v akustickém pásmu 20Hz-20kHz ! Transformátor je schopen od 20Hz přenášet frekvence do 40kHz. Výše bohužel neumím měřit svojí technikou (DAC Steinberg s USB rozhraním), ale právě vysokofrekvenční vlastnosti materiálu jader transformátorů napovídají schopnost transformátoru přenášet bez limitu i opravdu vysoké frekvence. U basové oblasti si transformátor překvapivě skvěle poradí s poklesem 0.7dB na 20Hz a hraním varhan. Obecně transformátory potřebují měnící se signál aby přenesly energii z primárního na sekundární vinutí. Tady do 16Hz platí známá poučka o poklesu o -3dB. Malého kopečku a zdůraznění basů si prosím nevšímejte, je to dané vazebním kondenzátorem.

Průběh zkreslení v akustickém pásmu hluboko pod 0,1% od frekvence 100Hz. Pod touto frekvencí všechny zesilovače zkreslují zhruba 3-5% a reproduktory běžně 30% ! Takže nemusíte to zvýšení na 0,8% na 20Hz řešit. Ucho posluchače z fyziologického hlediska není citlivé na zkreslení hlubokých basů, jinak by jste svoje highend reproduktory nikdy nekoupili.
Možná důležitá poznámka – to co vidíte na obrázcích výše je zkreslení celého zesilovače s výstupním transformátorem ne jenom transformátor samotný, takže zkreslení bude násobně menší/lepší než naměřené hodnoty !!!
Zatím jsem si nevyrobil přípravek na měření transformátorů a měřím společně se zesilovačem v reálných podmínkách. To je fér.
To je asi největší rozdíl od komerčních výrobců. Samozřejmě pokud bych budil výstupní transformátor z nízko-impedančního zdroje jako oni, pak budou všechny křivky rovné a zkreslení (které běžně nikdo neuvádí) téměř nulové.
Závěr: Tento transformátor umí dostatečně vybudit tzv. širokopásmové, hornové reproduktory typu Fostex, Lowther, AER a další které mají běžně citlivost 96dB/W/m. Narozdíl od EI výstupních transformátorů jsem vůbec nepostrádal výškový reproduktor který by právě tomu širokopásmovému pomohl dohnat nižší detaily a rozlišení dané měničem s velkou plochou membrány. Ve správném zapojení zesilovače funguje toto lépe než drahé konstrukce, které jsem měl možnost doma mít nebo jsem navštívil hodně bohaté fandy Hi-Fi. Obrovskou výhodou je přísně kontrolovaná kvalita jader pro vojenské účely (žádný eBay) a profesionální provedení vinutí zabezpečující stabilitu všech parametrů.